"A La femme a döntéshozó, értelmiségi, véleményformáló nők magazinja. A La femme nekik és róluk szól. La femme magazin, la femme, lafemme.hu, lafemme"
« vissza nyomtatás

Bródy-dalokkal indul a Sziget

A 80 éves Bródy János tiszteletére több mint 50 fellépő 70 dalt ad elő a Sziget mínusz egyedik napján. A nulladik nap pedig a Sziget-ikonokról szól.

A Bródy Dalok Napján az alkotó több mint nyolcszáz szerzeménye közül legalább hat órán át csendülnek majd fel dalok a Sziget Mínusz Egyedik napján. Bródy János a különleges esemény bejelentésekor úgy nyilatkozott, hogy „számomra minden dalban az üzenet a lényeges. Az énekelt ritmusos szöveg a meztelen dalforma, amit minden kor felöltöztet érdeklődést kiváltó ruhákba, és az öltözködést általában a divatos trendek és a különböző zenei hangzásokra érzékeny közönség határozza meg. De nem elhanyagolható az előadó személyisége, mert végül a közönség az előadóval azonosítja a dalt. A szerzőket inkább csak a szakma jegyzi, kivéve, ha egy szerző maga is színpadra áll.”

 

Ünneplés, méltó módon

 

Augusztus 9-én, vasárnap félszáznál is több magyar előadó áll színpadra, hogy tisztelegjen a 80 esztendős szerző és előadóművész munkássága előtt. Gerendai Károly, a Sziget alapítója az egyedülálló rendezvény kapcsán azt emeli ki, hogy ez nem megemlékezés, hanem közös ünnep, ahol egyszerre lesznek jelen Bródy korosztályának meghatározó előadói, és a magyar pop-rock kultúra azóta kiemelkedő művészei, beleértve a legifjabb generációk énekeseit, együtteseit is.

 

„Jó lenne méltó módon megünnepelni azokkal az előadókkal együtt, akik részesei voltak Bródy pályájának, és bevonni azokat a fiatalabb generációkat is, akik számára ma is inspirációt jelent, vagy akár példaképként szolgál” – fogalmazott a rendezvény bejelentésekor az alapító.

 

A nagyszínpadi koncert zenei rendezője Závodi Gábor. A szervezők akár telt házat is el tudnak képzelni, ami hatvanezernél is több nézőt jelenthet.

 

A fiatalabb korosztályok muzsikusaitól nem állnak távol Bródy dallamai és versei, ennek bizonysága, hogy 2022-ben feldolgozáslemezzel tisztelegtek a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas művész munkássága előtt, több idősebb alkotó társaságában. Akkor 17 előadó, illetve együttes ültette át Bródy klasszikus darabjait A földön járj című nagylemezre. Többek között az Esti Kornél, a Vad Fruttik, Palya Bea, Szinetár Dóra, Másik János, az MP Sziámi AndFriends.

 

Ki mit ad elő?

 

Egy ideig csak találgatni lehetett, ki milyen számot dolgoz fel a nagy napra, de június derekára a szervezők már sok mindent elárultak a részletekről is.

 

Az Illés zenekarból a felejthetetlen zenésztárs, Szörényi Levente a Ne gondold! című dalt énekli el, Koncz Zsuzsa a Valahol egy lánnyal tér vissza. A Fonográfból Tolcsvay László az Első villamos című lírai dallal, és a Jöjj kedvesemmel lép színpadra. Ma is a gyerekek kedvence Halász Judit, aki a Helikofferrel érkezik. Hernádi Judit lányával, Tarján Zsófival közösen adja elő a Játsszunk együtt! című dalt. A Szörényi Leventével együtt írt, klasszikussá vált István, a király című rockoperából Deák Bill Gyula, Vikidál Gyula és Feke Pál énekel részleteket.

 

A koncert egyediségét az is adja majd, hogy több ikonikus dal új értelmezésben csendül fel. Beton.Hofitól jön a Hungarian Blues, a Carson Coma a Mr. Alkoholt dolgozza fel. Lovasi András az Elvonult a vihar és a Mondd, hogy nem haragszol rám! című dalokkal jön. A KFT A Kárpáthyék lánya és a Ha fordul a világ című szerzeményeket dolgozza fel. Rúzsa Magdi érdekes vállalkozása lesz a Little Richard rock and roll. A Bródy Jánosnál egy évvel idősebb Földes László (Hobo) a Miért hagytuk, hogy így legyen és a Fáj minden csók című dalokkal tiszteleg a szerző előtt. A Bagossy Brothers Company szintén a Ne gondold! hatvanas években született számmal lép színpadra. Ugyanebben a korszakban készült Az utcán című dal, amit Presser Gábor együtt dalol Kiss Tiborral és a Csík Zenekarral. Az Ó kisleány című könnyedebb darabot az Örkény Színház Kamara Kórus Különítménye szólaltatja meg. Az ikonikus Ha én rózsa volnék című szerzemény Koncz Zsuzsa előadásában és Azahriah átdolgozásában is megszólal a koncert során. A Micimackót a Wellhello értelmezi újra.

 

A tervek szerint maga Bródy János is színpadra lép, várhatóan az est utolsó 45 percében, együtt Szörényi Leventével, Koncz Zsuzsával, Halász Judittal és Tolcsvay Lászlóval.

 

Nagy ikonok a nulladik napon

 

Augusztus 10-e, hétfő a Sziget Nulladik Napja, amikor a nézők egyfajta időutazáson vehetnek részt a Sziget Icons keretében. Nem titkolt cél, hogy a szervezők megszólítsák a fesztivál korábbi látogatóit is.

A program a Nagyszínpadon délután 6 órakor kezdődik, ahol először Goran Bregović with His Wedding & Funeral Orchestrea lép fel. Az egykori Jugoszláviából származó Bregović napra pontosan húsz évvel korábban lépett fel először a Szigeten, majd utána sokszor örvendeztette és táncoltatta meg zenekarával a közönséget. A balkáni népzene, a cigánymuzsika hagyományaira épülő játéka fúvószenekarral egészül ki, a többszólamú ének mögött olykor rockos elemek is társulnak.

 

Este háromnegyed 8-tól érkezik a Morcheeba, a trip-hop (a hip-hop és az elektronikus zene lassúbb tempójú ötvözete) megahatározó brit zenekara, mely már harminc éve létezik, és több mint 10 millió eladott albummal büszkélkedhet. Skye Edwards és Ross Godfrey duója ügyesen ötvözi a rockot az elektronikus zenével, némi folk, soul, sőt jazzes beütéssel. Legújabb lemezük, az Escape The Chaos 12 dalt tartalmaz, ezekből is hallhatunk majd az este során. A Morcheeba a kétezres évek elején járt többször a Szigeten.

A szintén brit Faithless 1999-ben lépett fel először a Szigeten, s történelmet is írtak, mert 2001-es koncertjük napján telt meg először a fesztivál. 2010-ig összesen ötször jártak a rendezvényen. 20 millió eladott lemezük záloga a színvonalas elektronikus zene.  

A nagyszínpados koncertek után, éjszakába nyúló Afterparty vár a nézőkre: a Revolut Stage-en 23 órától Korda György és Balázs Klári lép fel.

 

A szervezők e nulladik napra múltat idéző jegyárakat ígérnek, s a bérletesek egy beköltöző jeggyel megnézhetik a koncerteket.